O mně

Aneb jak jsem našla lásku ke zdravému jídlu

Jako správný zrozenec ve znamení býka MILUJI JÍDLO, vždy jsem byla gurmán a ráda ochutnávala a vychutnávala vše, co bylo možné.. Dříve tedy hlavně to nezdravé. Mé tělo se mi snažilo dát vědět, že se mu to nelíbí, že mu ubližuji – nejdříve jemně, laskavými upozorněními, a já neposlouchala, vlastně spíše nechtěla slyšet.. Teprve až mému tělu nezbylo než přejít na tvrdé „sankce“ – krátce po 29 narozeninách se kvalita mého života dostala k nule a rok a půl jsem prožívala období, které nebylo nikterak příjemné ani jednoduché (veškerá vyšetření západní medicíny, na které mne poslala má skvělá praktická lékařka, která se mi snažila pomoci, tvrdila, že jsem v pořádku). Začínalo mi být jasné, že zvnějšku žádná pomoc nepřijde, budu muset začít svému tělu naslouchat a pomoci si sama, cesta už „z-byla“ jenom jedna.

A tak jsem se zvedala z postele nebo z podlahy a postupně krok po kroku začala měnit.. SEBE ..

Skrze mou skvělou terapeutku kineziologie se ke mně dostala knížka od Louise L. Hay Miluj svůj život, objevila jsem Reiki, Jógu a postupně se začala navracet ke zdravějšímu stravování, tak jak jsem jej již znala od rodičů – můj taťka již na začátku 90tých let zavedl v celé rodině dělenou stravu, a posléze přidal i stravu podle krevních skupin – to už jsem se ale stávala rebelujícím puberťákem živicím se rohlíky se šunkou a těstovinami, a to mi vydrželo právě až do mého zdravotního zhroucení..

..V průběhu měsíců jsem se tedy učila pozitivněji myslet, cvičila jógu, můj život se začal pozvolna obracet k lepšímu. A jak šel čas, tak se ke mně dostávaly další informace včetně knih o výživě, a já čím dál tím víc odkládala ze svého jídelníčku vše, co by mi mohlo nějak škodit..

Vynechala jsem lepek, cukr a kravské mléko a odkyselovala jsem své tělo podle knihy Kurta Tepperweina Pryč s kyselostí ..a byla jsem nadšená tím, jak mé tělo i psychika mládne, mění se a uzdravuje..

Dokonce jsem se stala částečnou vitariánkou, ale nezůstala u toho, protože s nerovnováhou Váta dóši (Ajurvéda) pro mne raw strava nebyla vhodná. Prošla jsem si i vegetariánským obdobím a znovu si dovolila jíst občas maso.. Procházela jsem tedy i obdobími určité askeze, ze kterých mne moje tělo opět budilo různými wake-up cally, abych zamířila do svého srdce, k větší sebelásce a dovolila si zažívat hojnost života..

Stala jsem se častým návštěvníkem v obchodech se zdravou výživou a ráda se kochala nabízenými produkty. Teprve až nazrál čas – po absolvování druhého ročníku ženské tantrické jógy Mohendžodára, jsem konečně nabrala odvahu ke skoku z kanceláře do nejistých vod nízkých příjmů na pozici vedoucí prodejny se zdravou výživou, kde jsem měla možnost získat povědomí o dalších přístupech k tématice stravování, ale hlavně celkový vhled do fungování byznysu „zdravé výživy“. Paradoxně jsem se v té době musela (chtěla) doučovat to, co jsem do té doby do takové míry nepotřebovala – obsah a složení nezdravých potravin. Složení produktů, kterým jsem se předtím v roli zákazníka jednoduše vyhýbala.

Vrhla jsem se tedy na „studium“ státem schválených jedů, které v hojném zneužívají výrobci „zdravých potravin“ ať už kvůli splnění norem na „bezpečnost potravin“, či z nevědomosti, z čistého prospěchářství nebo z nutnosti dostat se u svých výrobků na nižší cenovou hladinu ostatních výrobců – těch prospěchářských. Předtím jsem tušila.. ..ale stejně jsem byla překvapená..

2 roky v prostředí byznysu se zdravou výživou mi opravdu hodně daly, ..nejdříve ztrátu iluzí, pak ale i naději, že každý jednotlivý zákazník, pokud se stane gramotným, může ovlivnit svou preferencí kvalitního skutečného zdravého jídla i celou výrobní mašinérii byznysu „zdravé výživy“ tak, aby dary Matky Země nebyly znehodnocovány průmyslovým zpracováváním a nebylo jimi plýtváno. Aby se původně výživné skutečné jídlo neměnilo na průmyslový odpad vytvářející ze svých konzumentů zákazníky farmaceutických společností.

Nyní, po celkem 10 letech objevování, pokusů, omylů a radostí se zdravou výživou je můj jídelníček založen na principech protizánětlivé stravy, která se mi stala společníkem na mé cestě plného zdraví.

..Je krásné propouštět ze svého života všechny umělé náhražky a živit sebe sama opravdovostí, živostí, pravou podstatou. Přirozená, jednoduchá a přitom výtečná strava plná skutečných výživných potravin, darů Matky Země, mne každodenně naplňuje vděčností za každé sousto, kterým vyživuji své milované tělo.

A když mám chuť nebo není společensky zbytí, vychutnám si i „zhřešení“ ve formě klasických těstovin, dortíku nebo zmrzliny ..a pochválím se za to..

Protože život je o lásce.. 

A o hojnosti..

Chcete též najít svou vlastní lásku k zdravému jídlu?